Schedule

Women’s Pro MMA Events – September

Friday – 1st
(125) – Shannon Sinn defeats Katy Collins via Unanimous Decision at LFA 21

(155 title) – Jozette Cotton defeats Sarah Patterson via Unanimous Decision at DCS 37

Saturday – 2nd
(135) – Marion Reneau defeats Talita Bernardo via TKO at 4:54 of round 3 at UFC Fight Night 115

(115) – Cynthia Arceo defeats Cassie Robb via TKO at 4:22 of round 3 at KOTC: Never Quit

(115 title) – Bryony Tyrell and Lanchana Green fight to a Majority Draw at Made4TheCage FC 25

(115) – Montserrat Conejo Ruiz defeats Saray Orozco via Unanimous Decision at TAOF

(135) – Maiju Suotama defeats Hatice Ozyurt via RNC in round 1 at Carelia Fight MMA 13

ONE Championship: Shanghai
(125) – Chunyan Xu defeats Ehpriyanut Phouthong via Unanimous Decision
(125) – Jie Miao defeats Mona Samir via Armbar at :49 of round 1

Sunday – 3rd
(135 title) – Morgane Ribout defeats Charlyn Guinyang via Armbar in round 1 at Cedar FC 4

(125) – Kseniya Lachkova defeats Elena Bagnyuk via Armbar at 1:08 of round 1 at Fightspirit Championship 7

Thursday – 7th
(135) – Priscila Cachoeira defeats Rosy Duarte via TKO in round 2 at Hipnose Fight Night 3

Friday – 8th
(115) – Maycee Barber defeats Mallory Martin via Unanimous Decision at LFA 22

Saturday – 9th
(135) – Zarah Fairn defeats Suvi Salmimies via Unanimous Decision at Cage 40

(115) – Anastasia Nikolakakos defeats Francis Hernandez via Unanimous Decision at BTC 2: Valhalla

(110) – Victoria Patiño defeats Nicol Juna via TKO at 1:30 of round 1 at Torashi FC 14

Aspera FC 57
(110) – Maria Ribeiro defeats Mayara Thays via Armbar in round 2
(135) – Gisele Moreira defeats Denise Gomes via TKO in round 2

UFC 215
(135 title) – Amanda Nunes defeats Valentina Shevchenko via Split Decision
(135) – Ketlen Vieira defeats Sara McMann via Arm-Triangle Choke at 4:16 of round 2
(135) – Sarah Moras defeats Ashlee Evans-Smith via Armbar at 2:51 of round 1

Friday – 15th
(125) – Tiia Kohtamäki vs Petra Částková at Fight Night West 2

Combate Americas 17
(105) – Kyra Batara vs Jenna Serio
(105) – Brenda Enriquez vs Shyann Farmer

Saturday – 16th
(135) – Gemma Pike vs Zana Setzock at Sprawl & Brawl 6

(125 title) – Iony Razafiarison vs Diana Belbita at Superior FC 18

(125) – Mayra Cantuaria vs Tayane Garcia at NP Fight 7

(115) – Hannah Cifers vs Nicole Smith at Next Level Fight Club 8

Federação Fight 5
() – Norma Dumont vs Alexandra de Cassia
() – Tarciara Santos vs Rayanne Leal

DEEP 79 Impact
(160) – Reina Miura vs Young Ki Kim
(115) – Emi Fujino vs Hyun Ju Baek
(121) – Kanako Murata vs Yukari Nabe

Friday – 22nd
(135) – Antonina Shevchenko vs Anissa Haddaoui at Phoenix FC 3: UK vs The World

LFA 23
(125 title) – Andrea Lee vs Jamie Thorton
(125) – Sabina Mazo vs Linsey Williams

Saturday – 23rd
(105) – Jung Eun Park vs Si-Woo Park at ROAD FC: Young Guns 36

(125) – Mandy Böhm vs Nicole Stoll at GMC 12

() – Daiane Firmino vs Monique Bastos at Batalha MMA 9

(125) – Brooke Mayo vs Kaytlin Neil at Bellator MMA 183

UFC Fight Night 117
(115) – Claudia Gadelha vs Jessica Andrade
(115) – Syuri Kondo vs Chan-Mi Jeon

Bonito Eco Fight 2
(135 title) – Sidy Rocha vs Lindsey Mello
() – Edna Trakinas vs Melissa Gatto

Saturday – 30th
(135 title) – Fernanda Barbosa vs Mayra Bueno Silva at Predador Fight Championship 39

(115) – Sandra Lavado vs Germania Lascano at Peru FC 23

(105) – Rachel Sazoff vs Lindsey VanZandt at Maverick MMA 3

(135) – Mariah Prussia vs Carolyn Biskup at No Mercy 6

Jungle Fight 92
(135) – Paty Borges vs Thalyta Stefane
(115) – Natalia Silva vs Tarciara Santos

(Schedule provided by Women’s MMA Today).