Karolina Kowalkiewicz issues first statement since loss to Claudia Gadelha

Last Saturday at UFC 212 in Brazil, Karolina Kowalkiewicz faced Claudia Gadelha in a pivotal strawweight bout. Both fighters were looking to make a statement toward a championship rematch opportunity, but unfortunately for Kowalkiewicz it was Gadelha who came out on top.After a few even exchanges on the feet, Gadelha was able to sink in double underhooks and drag the fight to the mat. From there, as Karolina was working to stand up, Claudia took the back and locked in a rear-naked choke to secure the first round submission win.

The loss is Karolina’s second consecutive loss, the first coming from the strawweight champion in November of last year. It is the first time that Kowalkiewicz has been finished in her pro career. The few days following the fight Kowalkiewicz kept quiet on social media. Earlier today, she shared her thoughts on the fight via Instagram. Check out her post below:

Smutek, żal, złość, gniew, rozczarowanie-nie ma odpowiednich słów żeby opisać to co teraz czuję… Kocham to co robię, kocham MMA i nic tego nie zmieni, będę trenowała i walczyła dalej, i zapewniam Was, że do kolejnej walki wyjdę jak zawsze, uśmiechnięta. Byłam naprawdę doskonale przygotowana do tego pojedynku i nie mam pojęcia co tam się stało. Po prostu Claudia była lepsza i to nie był mój dzień. Chciałam jej jeszcze raz bardzo pogratulować i podziękować za walkę. Jesteś niesamowitym sportowcem i wspaniałym człowiekiem i to był dla mnie zaszczyt, że mogłam się z Tobą zmierzyć. Dostałam cenną lekcję. Kiedyś walczyłam tylko dla siebie, teraz walczę też dla Was, dlatego chciałam bardzo przeprosić wszystkich tych, których zawiodłam. Chciałam przeprosić moich trenerów, kolegów z STT, przyjaciół, rodzinę i wszystkich fanów, i jednocześnie chciałam Wam podziękować za ogromne wsparcie jakie od Was dostaje. Jesteście niesamowici, a ja jestem ogromną szczęściarą ze Was mam. Nie będę się za dużo rozpisywać bo śpieszę się na trening… 😉 Jeszcze raz przepraszam i dziękuję. Sadness, regret, anger, disapointment- i have no words to describe how i feel right now… I love to do what i do, I love MMA and nothing going to change it, im going to keep training and fighting and i promise that im going to come out to my next fight with a smile on my face as always. I was really well prepared to this fight and i have no idea what happened. Claudia was just better, and that definitely was not my day. I wanted to congratulate her and say thank you for the fight. You are an amazing fighter and person, it was an honour that i could face you in octagon. That was an important lesson. Before i was fighting only for myself, now im also fighting for you my fans, thats why i want to apologize to you for letting you down. I wanted to apologize my coaches, training partners from STT, friends, family and all my fans and i want to thank you for all the support im getting from you. You are incredible and im very lucky to have you. Im not going to make it any longer because im going to training… 😉 Once again im sorry and thank you

A post shared by Karolina Kowalkiewicz Official (@karolinakowalkiewicz) on

 

Where should Kowalkiewicz go from here? 

NICK on Twitter
NICK

4 comments

Join the Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *